Predstava „Kućni red“, autorski projekt dramske skupine POU-a Dugo Selo, održana je sinoć u Dvorani „Preporod“. Tekst i režiju potpisuje dramaturginja i voditeljica skupine Ivana Gudelj, donoseći nam živopisnu sliku života u jednoj zgradi kroz kombinaciju životnih priča, svakodnevnih događaja i humorističnih dijaloga. Sve to oživjeli su glumci Stjepan Bertek, Milica Bukovac, Mira Gluhak, Jagica Novak, Želimir Novak, Lucija Tokić, Željka Barilić, Josipa Kurtić, Vera Tomić i Ljiljana Forgač.
Ivana Gudelj je vješto osmislila koncept predstave kao niz kratkih skečeva, većinom povezanih priča. U fokusu su susreti likova, razgovori i obični svakodnevni događaji, kao što je prepričavanje dnevnih zbivanja. Ova struktura omogućuje publici da se poveže s različitim karakterima i uživa u raznolikosti njihovih iskustava. Jedna od značajnih karakteristika predstave je njezina ravnoteža između afirmacije i kritike. Uz humoristične elemente, nijansirano su prikazani svakodnevni problemi i tenzije koji proizlaze iz života u zgradi. Prikazani likovi djeluju autentično, njihove reakcije na događaje, kao i međusobni odnosi, ostavljaju dojam stvarnosti.
Prvi među jednakima je predsjednik kućnog savjeta (sa svojom ženom uvodi red i disciplinu u zgradi), ali predstava nam ne nameće jednostavne podjele na glavne i sporedne likove. Svi glumci imaju svoje trenutke i oslikavaju karaktere ključne za razumijevanje dinamike zajednice. Izvrsna glumačka izvedba svih deset glumaca pruža dubinu i autentičnost likova.
Dijalozi su duhoviti i životni, predstava teče glatko i prirodno, s povremenim kulminacijama u vidu žučnih svađa koje znaju odzvanjati sa stubišta. Primjer je slučajno gaženje mačke, na nesreću, baš od predsjednika kućnog savjeta.
Lik pisca, ustvari kroničara (sve vidi-sve zna) svakodnevnih događanja, a ne shvaća da mu je žena nevjerna, daje slojevitost predstavi i naznaku uvida u intimne probleme likova i njihove unutarnje borbe. Osim toga, dolazak davno izgubljene sestre jedne stanarke donosi neočekivanu promjenu u priču, otvarajući prostor za tajanstvenost i emotivne prevrate.
Također, u predstavi se naglašava snaga zajednice i važnost međusobne podrške. Bez obzira na sve razlike i sukobe, stanari zgrade se na kraju okupljaju na sastanku kućnog savjeta s ciljem promjene dosadašnjeg predsjednika. Ta mitska figura predstavlja prvu stepenicu političkog napredovanja u maloj zajednici. Ovaj trenutak može se tumačiti i kao poziv na djelovanje, na želju za promjenom i aktivnim sudjelovanjem u oblikovanju vlastite sudbine. Ne saznajemo hoće li stanari uspjeti promijeniti predsjednika pa ostaje mogućnost za nastavak. Otvoreni završetak potiče publiku na razmišljanje o daljnjem razvoju likova i mogućim ishodima njihovih priča, sugerira kako se problemi i izazovi s kojima se suočavaju mogu nastaviti i izvan okvira jedne zgrade.
"Kućni red" ima potencijal za uspješno izvođenje u drugim kazalištima. Univerzalnost tema, živopisni likovi i humoristična atmosfera predstave pružaju mogućnost da se publika iz različitih konteksta prepozna i poveže s pričom. Dramska skupina proizašla je iz projekta 54+, a ovu predstavu očekuje još izvedbi o čemu će javnost biti obaviještena.amš